УНС – УДРУЖЕЊЕ НАСТАВНИКА СРБИЈЕ "ПАНЕЛ"

Вести, актуелности и занимљивости из области образовања

ЗАНИМЉИВОСТИ ОБРАЗОВАЊЕ

Хамурабијев законик

Аутор: Проф. историје Иван Стојановић

Хамурабијев законик, стела; Лувр, Париз
Фото: Википедија

Хамураби је био најпознатији владар Вавилонског царства (18.век пре н.е.). Он је издао један од најстаријих законика на свету – Хамурабијев законик. Текст законика био је урезан у камени стуб висине 2,25 метара.

Писан је клинастим писмом, имао је 282 члана, од којих је 33 изгубљено.

Пронађен је у месту Суза, данашњи Иран. Законик се састоји из три дела, и то: пролог, чланови и епилог. У првом делу (прологу) описано је како је Хамураби послат од стране богова на земљу да на њој успостави мир, ред и правичност. Други део (чланови) садржи, по Шеловој нумерацији, 282. кратко исписана члана. У трећем делу наведене су Хамурабијеве заслуге и обећања божанске награде онима који поштују законик и проклетства за оне који га не поштују. На врху стуба налази се рељеф који приказује Хамурабија како стоји пред богом правде Шамашом који седи и предаје цару законик, а у законику стоји да су то декрети правде које је Хамураби, мудри краљ издао и чиме је земља добила праведан закон и добру управу.

Поједине одредбе овог законика биле су веома сурове, гледано из данашњег угла. Казне су биле најчешће физичке, а понеке су се и плаћале. Неки од чланове гласе овако:

Члан 1. „Ако човек оптужи другог човека за убиство, али оптужбу своју не може да докаже, ко је тужио да се убије.“

Члан 21. „Ако човек провали у (туђу) кућу, они нека га убију и обесе га баш на том месту.“

Члан 22. „Ако човек опљачка (неког) и буде ухваћен, нека буде убијен.“

Члан 42. „Ако човек закупи поље, али на њему не засеје жито, они нека га оптуже и осуде зато што није обавио потребан рад на пољу, и нека му се одреди да власнику поља накнади жито према уроду који је донела суседова жетва.“

Члан 59. „Ако човек обори палму урме у туђем воћњаку без дозволе власника воћњака, нека одмери и преда 30 шекела сребра.“

Члан 61. „Ако баштован не доврши засад (воћњака) на пољу, и остави један део неискоришћен, нека буде урачунат у његов удео.“

Члан 193. „Ако отац удари сина, да му се одсече ухо.“

Члан 196. „Ако неко другоме уништи око, да се уништи његово око.“

Члан 202. „Ако неко човека положаја већег од свог удари по образу, да му се бичем од говеђе жиле удари шест удараца.“

Члан 203. „Ако је слободан човек ударио по образу слободног човека, да плати мину (стара јединица за мерење – 500 грама) сребра.“

Члан 205. „Ако роб слободног човека удари по образу, да му се одсече нос.“

LEAVE A RESPONSE

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *