Основци која спавају мање од девет сати сваке ноћи имају значајно мање развијене регионе мозга повезане са памћењем и интелигенцијом у односу на децу која спавају препоручених 9 до 12 сати, показује нова студија коју су спровели научници са Медицинске школе Универзитета Мериленд (УМСОМ), а која је пре неколико дана објављена у часопису Lancet Child & Adolescent Health.
Ове разлике у можданим регијама повезане су са проблемима менталног здравља – депресијом, анксиозношћу и импулисивним понашањем. Недовољно сна такође се повезује са лошијим памћењем, решавањем проблема и доношењем одлука.
Ово је прва студија која је испитивала дугорочне последице недостатка сна на неурокогнитивни развој деце у предтинејџерском узрасту, и обухватила је податке о 8300 деце узраста 9 и 10 година.
“Открили смо да су деца која спавају недовољно, тачније мање од девет сати сваке ноћи, имала мање сиве масе или мањи волумен одређених делова мозга одговорних за пажњу, памћење и контролу импулса, у односу на децу са здравим навикама спавања,” каже један од аутора студије, др Зе Вонг, професор дијагностичке радиологије и нуклеарне медицине на УМСОМ.
“Ове разлике наставиле су да постоје и две године касније, што је забрињавајуће откриће које нам говори да недостатак сна оставља трајне последице.
“Дечији сан може да трпи због претпаног распореда домаћим задацима и ваншколским активностима. Сада знамо колико озбиљне последице то може имати на дечији развој,” упозоравају научници.
Извор: detinjarije.com