Интернет је тековина човечанства која има много позитивних страна, али нажалост као и све у животу има и ону другу страну – негативну. Ту вребају разне опасности, потребно их је препознати на време.
У наставку следе неколико савета који могу помоћи приликом едукације детета о сигурности на Интернету:
- По могућности, користите рачунар заједно са децом и потстичите их да деле своја интернет искуства с вама.
- Дајте деци до знања да на Интернету постоје одређене опасности сличне онима у стварном свету (нпр. причање с непознатом особом) те их подучите да користе своје инстинкте и разум у избегавању споменутих. Нагласите опасност од лажних пријатеља те објасните да обавезно избегавају састајање уживо са таквима.
- Уколико разни онлине садржаји траже од деце податке за регистрацију, подучите их да не откривају личне информације без надзора.
- Инсистирајте да деца никад без надзора не одају вашу адресу, број телефона, школу коју похађају, своју слику, места где проводе слободно време итд.
- Упозорите децу да се правила пристојног понашања из правог живота једнако примењују и на понашање на интернету.
- Подучите децу поштовати туђу имовину на интернету и објасните им да је неовлашћено копирање музике, игара и осталих програма једнако крађи у некој продавници.
- Објасните деци да све што виде и прочитају на интернету није нужно истина. Потстакните их да попричају с вама о својим дилемама.
- Без обзира на наведене препоруке, не устручавајте се да користите одговарајуће апликације за заштиту ваше деце и поставки оперативног система предвиђених за те намене.
Извор: pcskolarac.info