
Батерије би могле да трају дуже и да обезбеде више снаге без потребе да буду веће и робусније него што су данас.
Научници из Јапана развијају нови материјал који би могао да продужи век батерија и повећа њихов капацитет. То би могло значити прекретницу не само за индустрију преносивих уређаја као што су паметни телефони и лаптопови, већ и за електричне аутомобиле, камионе, па чак и бродове.
Типична батерија садржи слојеве металних материјала. Како пролази кроз циклусе пуњења и пражњења, у тим слојевима се појављују пукотине које смањују капацитет батерије.
Међутим, научници са Универзитета у Токију су показали да ако се у батерији користи оксид са редокс слојем кисеоника, метал неће пуцати. Напротив, чак и слојеви метала ће бити обновљени.
За индустрије које користе батерије, ово би могло имати далекосежне последице. Не само да би батерије могле имати дужи век трајања, већ би се њихов капацитет удвостручио. Конкретно, то значи да би батерије дуже трајале и давале више енергије, а не би морале да буду масивне и велике као данас.
Али ипак, мораћемо да сачекамо док ове батерије не добијемо у свакодневном животу, бар док научници у Јапану не пронађу начин да оно што су доказали у лабораторији примене на производњу батерија.